Materiały szwalnicze przyszłości (część 1)

Czy pamiętacie film „Powrót do przyszłości”? Oprócz ciekawego scenariusza oraz prezentacji wizjonerskich pomysłów technologicznych (jak na tamte czasy – produkcja z roku 1985) związanych z przenoszeniem się w czasie, pokazany był równie innowacyjny produkt odzieżowy. Czy pamiętacie tę scenę???

Chodzi o kurtkę głównego bohatera Martiego. W jednej z pierwszych ze scen odbywających się w przyszłości otrzymuje on od dr E. Browna kurtkę z przesłaniem aby się nie wyróżniał z tłumu. Kurtka była za duża, ale po naciśnięciu przycisku automatycznie się dopasowała. Wizja? Na razie tak…

W jaką stronę rozwija się rynek materiałów służących do produkcji ubrań. Postaram się nieco rozwinąć ten temat w kilku częściach. Dziś o innowacji która jest już dostępna na rynku. Chodzi o kurtkę znanej firmy Levi Strauss & Co która, w kooperacji z Google, zastosowała specjalny materiał pozwalający na traktowanie go jako panelu dotykowego. Umożliwia to na przykład sterowanie bezpośrednio z materiału różnorodnymi urządzeniami elektronicznymi.

Możliwości praktycznych do zastosowania tej technologii można znaleźć ogromną ilość, począwszy od zastosowań w domu, przez wykorzystanie w pracy a skończywszy na skafandrach kosmicznych.

Dodaj komentarz